Restrukturyzacja
Dla jednych restrukturyzacja oznacza wszelkie możliwe do podjęcia działania mające na celu poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy. Dla innych postępowanie prowadzone na podstawie ustawy - Prawo restrukturyzacyjne. Może się wydawać, że wskazane definicje są rozbieżne. Wbrew pozorom restrukturyzacja stanowi ich połączenie.
Restrukturyzacja pozasądowa
W ramach prawa restrukturyzacyjnego przewidziane jest postępowanie, które w większości odbywa się bez udziału sądu. Istotna jest tutaj inicjatywa dłużnika, który przewidując, że jego problemy z płynnością finansową mogą się pogorszyć, wychodzi z inicjatywą i samodzielnie próbuje skontaktować się ze swoimi wierzycielami i przedstawić im propozycje układowe. Rola sądu ogranicza się do zatwierdzenia przedłożonego układu wraz z głosami wierzycieli.
Dotychczas dłużnik w trakcie samodzielnego zbierania głosów nie był w żaden sposób chroniony. Całe postepowanie o zatwierdzenie układu, opiera się na możliwości szybkiego skontaktowania się z wierzycielami i ustalenia formy i wysokości spłat dla utrzymania przedsiębiorstwa przez dłużnika.
Uproszczona postępowanie restrukturyzacyjne (UPR)
Instytucja uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego (UPR) została wprowadzona w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0.
Powstała jako odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, których dotknął kryzys gospodarczy wywołany COVID-19. Jej założeniem jest przede wszystkim: szybkość, minimalizacja udziału sądu oraz ochrona przed egzekucją i wypowiedzeniem kluczowych umów dla przedsiębiorcy.
W swoich założeniach przypomina istniejące postępowanie o zatwierdzenie układu, jednakże wprowadza istotne różnice, które sprawiają, że zdecydowanie nowe postępowanie wyróżnia się jako aktualnie najlepsze rozwiązanie dla podmiotów, które mają chwilowe problemy z płynnością finansową.
Ważne!
- Obwieszczenia o otwarciu UPR można dokonać tylko raz.
- Jeśli nie zostanie dotrzymany termin 4 miesięcy od przedłożenia informacji o obwieszczeniu do wniosku o zatwierdzenie przegłosowanego układu, postępowanie zostanie umorzone z mocy prawa.
- To dzień publikacji obwieszczenia jest dniem otwarcia postępowania.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma wszystkie niezbędne cechy, aby stać się skuteczną metodą przeprowadzenia przedsiębiorstwa przez kryzys wywołany pandemią COVID-19.
Porozmawiajmy o tym jakie pozytywy może przynieść Twojemu przedsiębiorstwu.
Razem #pokonajMYkryzys.
Wszystko co trzeba wiedzieć o UP
1. Dla kogo?
UPR może toczyć się wobec każdego podmiotu posiadającego zdolność restrukturyzacyjną*. Wymagane jest, by podmiot, który chce przeprowadzić uproszczoną restrukturyzację, zawarł umowę o sprawowanie nadzoru.
Umowę należy zawrzeć z podmiotem posiadającym licencję doradcy restrukturyzacyjnego.
2. Dlaczego warto wybrać uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?
- Minimalny udział sądu. Najistotniejsze: skutki ochronne dla przedsiębiorcy będą zależały od obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a nie od wydania przez sąd orzeczenia.
- Wraz z publikacją obwieszczenia ulegają zawieszeniu prowadzone postępowanie egzekucyjne, a przez okres trwania postępowania niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia.
- Wierzyciel rzeczowy będzie objęty układem bez konieczności wyrażenia zgody, jeżeli propozycja układowa będzie obejmowała pełną spłatę kwoty wynikającej z umowy wraz z odsetkami, przy czym spłata może być odroczona lub nastąpić w ratach.
- Również przedsiębiorca nie musi obawiać się o utrzymanie kluczowych kontrahentów. W trakcie postępowania zakazane jest wypowiadanie umów najmu, dzierżawy, kredytu, pożyczki, leasingu, ubezpieczeń majątkowych, gwarancji, poręczeń, akredytyw, a także umów rachunku bankowego, chyba, że przyczyna wypowiedzenia zaistnieje po obwieszczeniu w monitorze.
3. Przygotowanie do postępowania
Szczegółowa analiza przedsiębiorstwa, a w szczególności wiążących umów, prognozowanych źródeł przychodów, stałych kosztów działalności oraz stanu majątku.
Sporządzenie i podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym.
Przygotowanie spisu podmiotów, które zostaną objęte układem
Wyjątkowym rozwiązaniem jest fakt, że wierzyciele rzeczowy są również objęci układem i nie muszą wyrażać zgody.
Przygotowanie propozycji układowych, które zostaną przedstawione wierzycielom.
4. Początek postępowania
Początek postępowania wyznacza publikacja obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Istotny jest obowiązek zawiadomienie sądu właściwego o opublikowaniu obwieszczenia. Od daty zawiadomienia sądu płynie termin 4 miesięcy na przeprowadzenie całego postępowania i złożenia wniosku do sądu o zatwierdzenie przegłosowanego układu. Oznacza to, że nadzorca ma obowiązek w 4 miesiące zwołać i przeprowadzić głosowanie nad układem*.
5. Zgromadzenie wierzycieli
By nadzorca mógł przeprowadzić procedurę zbierania głosów, muszą zostać przedstawione propozycje układowe przygotowane przez dłużnika.
Głosowanie nad układem może się odbyć na dwa sposoby:
- dłużnik może zbierać głosy na piśmie przedstawiając wierzycielom karty do głosowania (art. 212 Pr.Rest)
- nadzorca układu może wyznaczyć termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Nadzorca przewodniczy zgromadzeniu. Głosowanie na zgromadzeniu wierzycieli może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji
6. Etapy postępowania
- Kontakt z doradcą restrukturyzacyjnym i sporządzenie umowy.
- Przygotowanie propozycji układowych i publikacja obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (tutaj zaczyna się okres ochronny dla dłużnika).
- Złożenie do sądu informacji o obwieszczeniu (od tego momentu dłużnik z nadzorcą mają 4 miesiące na przeprowadzenie postępowania i złożenie wniosku o zatwierdzenie układu)
- Zwołanie zgromadzenia wierzycieli i zebranie głosów.
- Złożenie wniosku o zatwierdzenie układu (sąd ma 2 tygodnie na rozpatrzenie).
- Wykonanie zatwierdzonego układu.
7. Jakie są skutki dla wierzycieli?
- prowadzone przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem oraz w pewnych okolicznościach wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo, są zawieszane z mocy prawa
- wszczęcie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących ww. wierzytelność będzie niedopuszczalne;
- zastosowanie znajdzie zakaz spełniania świadczeń objętych układem do czasu zakończenia postępowania oraz ograniczenie możliwości dokonywania potrąceń wierzytelności
- bez zgody doradcy restrukturyzacyjnego, pełniącego funkcję nadzorcy układu, nie będzie możliwe wypowiedzenie kluczowych dla dłużnika umów, takich jak umowy najmu, dzierżawy, leasingu czy kredytu;
- dłużnik będzie ograniczony w zarządzeniu przedsiębiorstwem – będzie mógł dokonywać wyłącznie czynności zwykłego zarządu, a na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu będzie potrzebował zgody nadzorcy.
8. Jakie środki ochrony mają wierzyciele?
Na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyla skutki opublikowania obwieszczenia, jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli. Przed wydaniem postanowienia sąd może wysłuchać dłużnika, wierzyciela lub nadzorcę układu.
W przypadku dokonania przez dłużnika obwieszczania o otwarciu postępowania w złej wierze, wierzycielowi, a także osobie trzeciej przysługuje roszczenie o naprawienie szkody. Ponadto, wierzycielom przysługuje uprawnienie do dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych.
9. Czy w trakcie postępowania dłużnik traci kontrolę nad przedsiębiorstwem?
Od dnia opublikowania obwieszczenia do dnia umorzenia lub zakończenia postępowania, dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu.
Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy układu.
Zgoda może zostać udzielona również po dokonaniu czynności, w terminie trzydziestu dni od dnia jej dokonania.
10. Co, jeśli termin 4 miesięcy zostanie przekroczony?
Sąd z mocy prawa umorzy postępowanie. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie musiał skorzystać z innej formy restrukturyzacji. Ustawa przewiduje możliwość złożenia uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego albo uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości. Tylko raz można obwieścić o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Najważniejsze pytania z zakresu restrukturyzacji i upadłości
1. Co to jest niewypłacalność?
Art. 11 ust. 1 Prawa upadłościowego za niewypłacalność uznaje stan utraty zdolności do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Chodzi tu o zobowiązania wymagalne i pieniężne (nie będzie można mówić o niewypłacalności, jeśli zobowiązanie polega na dostawie towaru lub wykonaniu robót budowlanych - niewypłacalność może jednak powstać, jeśli nie zapłacimy w terminie prawidłowo naliczonych kar umownych).
2. Kiedy powstaje niewypłacalność?
Określenie momentu powstania stanu niewypłacalności nie jest łatwe. Prawo upadłościowe dysponuje pewnymi narzędziami, które mogą okazać się pomocne w jego ustaleniu (tzw. domniemania).
Zgodnie z art. 11 ust. 1a p.u. domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w ich wykonaniu przekracza trzy miesiące. Generalnie można zatem domniemywać, iż po upływie trzech miesięcy od nieuregulowania zobowiązania pieniężnego, przedsiębiorca znajduje się już w stanie niewypłacalności.
Niewypłacalność można też oceniać od strony bilansowej. Artykuł 11 ust. 2 p.u. wskazuje, iż dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. W tym przypadku domniemywa się, że niewypłacalność występuje, jeżeli zgodnie z bilansem jego zobowiązania, z wyłączeniem rezerw na zobowiązania oraz zobowiązań wobec jednostek powiązanych, przekraczają wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Są to jednak wyłącznie domniemania, które przy ocenie stanu niewypłacalności traktować można jedynie pomocniczo. Jeśli przedsiębiorca już w tym momencie wie, że z uwagi na np. wypowiedzenie kluczowych kontraktów nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań, to oznacza to, że stan niewypłacalności już wystąpił. Nie należy zatem w takim wypadku czekać na upływ okresów wskazanych powyżej.
3. Jak chronić się przed upadłością w obliczu zagrożenia niewypłacalnością?
Jeżeli dłużnik nie stał się jeszcze niewypłacalny, ale jego sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może utracić zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, to reagując odpowiednio wcześnie na problemy z płynnością może skorzystać ze ścieżki restrukturyzacji swojego przedsiębiorstwa. Oczywiście restrukturyzacja jest również możliwa dla dłużników, którzy już stali się niewypłacalni, choć jak wiadomo zazwyczaj lepsze rokowania na uzdrowienie swojego przedsiębiorstwa ma dłużnik, który na pojawiające się problemy zareagował z dużym wyprzedzeniem.
4. Na czym polega restrukturyzacja?
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Układ stanowi swojego rodzaju ugodę między wierzycielami a dłużnikiem. Co do zasady dłużnik proponuje swoim wierzycielom zasady na jakich zamierza zaspokoić ich wierzytelności, a wierzyciele propozycje te w drodze głosowania akceptują, bądź nie. W grę może tu wchodzić m.in. częściowe umorzenie zobowiązań, rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności, czy konwersja wierzytelności na udziały lub akcje.
W przypadku postępowania sanacyjnego (jednego z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych) restrukturyzacja polega również na przeprowadzeniu działań sanacyjnych, tj. czynności prawnych i faktycznych, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.
Generalnie można zatem powiedzieć, iż restrukturyzacja pozwala dłużnikowi na zaspokojenie swoich wierzycieli i dalsze funkcjonowanie na rynku, w przeciwieństwie do upadłości, która polega na likwidacji majątku dłużnika i w zdecydowanej większości przypadków kończy się zakończeniem bytu gospodarczego danego podmiotu.
5. Jakie są postępowania restrukturyzacyjne?
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:
- postępowanie o zatwierdzenie układu
- przyspieszone postępowanie układowe
- postępowanie układowe
- postępowanie sanacyjne
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest najmniej ingerującym w strukturę przedsiębiorstwa i odbywa się w zasadzie poza sądem. Dłużnik zawiera z doradcą restrukturyzacyjnym umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania, samodzielnie zbiera głosy wierzycieli nad układem, a następnie składa wniosek o zatwierdzenie układu do sądu.
Przyspieszone postępowanie układowe jest jednym z najczęściej występujących postępowań restrukturyzacyjnych. Co do zasady powinno zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Wraz z otwarciem przyspieszonego postępowania układowego ustanawiany jest nadzorca sądowy, który wyraża zgodę na dokonywanie przez dłużnika czynności przekraczających zwykły zarząd.
Postępowanie układowe nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Postępowanie układowe trwa dłużej niż przyspieszone postępowanie układowe i może być prowadzone jedynie w przypadku, w którym suma wierzytelności spornych dłużnika przekracza ponad 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. W postępowaniu ustanawia się nadzorcę sądowego.
Postępowanie sanacyjne w statystykach prowadzonych postępowań restrukturyzacyjnych jest jednym z najliczniej prowadzonych. Charakteryzuje się głęboką restrukturyzacją przedsiębiorstwa i trwa zwykle nie mniej niż 12 miesięcy. W postępowaniu sanacyjnym ustanawiany jest zarządca, a sam dłużnik może zostać pozbawiony prawa do wykonywania zarządu nad przedsiębiorstwem. W praktyce jednak dłużnikowi pozostawia się prawo do wykonywania zarządu nad całością lub częścią przedsiębiorstwa w zakresie nieprzekraczającym zwykłego zarządu, natomiast czynności zakres ten przekraczający podejmowane są przez zarządcę.
6. Jakie postępowanie restrukturyzacyjne wybrać?
Wybór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego zależy od konkretnego przypadku i wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy prawnej i ekonomicznej przedsiębiorstwa. Dopasowanie odpowiedniego postępowania zależy od tego jak głęboko restrukturyzacja będzie prowadzona.
Warto też podkreślić, że nie każde postępowanie będzie możliwe do przeprowadzenia wobec konkretnego dłużnika, gdyż dopuszczalność niektórych z nich zależy od udziału wierzytelności spornych. Jeśli suma takich wierzytelności nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem, to może być prowadzone postępowanie o zatwierdzeniu układu oraz przyspieszone postępowanie układowe. Jeśli suma wierzytelności spornych wartość tę przekracza, to dopuszczalne jest prowadzenie postępowania układowego. Natomiast postępowanie sanacyjne można prowadzić niezależnie od sumy wierzytelności spornych.
7. Czy restrukturyzacja chroni przed egzekucją?
To zależy od rodzaju postępowania. W postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik ochrony takiej nie uzyskuje. W przyspieszonym postępowaniu układowym oraz w postępowaniu układowym ochrona przed egzekucją funkcjonuje w ograniczonym zakresie – dopuszczalne jest bowiem prowadzenie przez wierzyciela egzekucji z przedmiotu zabezpieczenia (np. zabezpieczonej hipoteką nieruchomości, bądź maszyny obciążonej zastawem), choć i takie postępowania egzekucyjne można zawiesić na pewien okres. Postępowanie sanacyjne gwarantuje natomiast pełną ochronę przed egzekucją i to niezależnie, czy chodzi o egzekucję wierzytelności powstałych przed dniem otwarcia postępowania, czy też wierzytelności powstałych w jego trakcie.
8. Jakie są korzyści płynące z restrukturyzacji?
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego (przyspieszonego układowego, układowego albo sanacyjnego) albo zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzeniu układu pozwala na uchronienie się przed wszelkimi negatywnymi skutkami niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie. Należy jednak zwrócić uwagę, iż nie wystarczy w tym przypadku samo złożenie wniosku (jak w przypadku wniosku upadłościowego), a przynajmniej wydanie przez sąd nieprawomocnego postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, bądź o zatwierdzeniu układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
Jeśli dłużnik wnioskujący o restrukturyzację jest już niewypłacalny, to do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego musi zatem dojść w terminie 30 dni od momentu powstania stanu niewypłacalności. Nie zawsze możliwe jest tak szybkie uzyskanie rozstrzygnięcia sądu w przedmiocie otwarcia restrukturyzacji, stąd w praktyce często składa się równocześnie z wnioskiem restrukturyzacyjnym wniosek o ogłoszenie upadłości. Wniosek o ogłoszenie upadłości nie jest w tym przypadku rozpoznawany, jednak samo jego złożenie w terminie pozwala na uchronienie się przed konsekwencjami, o których piszemy w pkt 14. W oczywiście lepszej sytuacji jest przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością, gdyż w jego przypadku termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie rozpoczął jeszcze biegu.
Zasadniczą korzyścią dla kondycji samego przedsiębiorstwa jest fakt, iż restrukturyzacja pozwala na „zamrożenie” zobowiązań powstałych przed dniem otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego i ich spłatę na warunkach, które co do zasady proponuje dłużnik. Zaspokojeniu na warunkach przyjętego układu podlegać będą również odsetki powstałe przed dniem otwarcia postępowania, jak i w jego trakcie.
W zależności od konkretnego postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik otrzymuje również m.in. ochronę przed egzekucją oraz gwarancję, że kluczowe dla działalności przedsiębiorstwa umowy nie zostaną wypowiedziane. Z drugiej strony możliwe jest wypowiedzenie przez dłużnika nierentownych kontraktów oraz przeprowadzenie redukcji zatrudnienia na zasadach, na jakich redukcję tę prowadzi się w upadłości.
9. Ile wynosi opłata sądowa za złożenie wniosku restrukturyzacyjnego?
Zgodnie z art. 74 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata sądowa od wniosku o zatwierdzenie układu po samodzielnym zbieraniu głosów albo otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wynosi 1.000 zł.
Oprócz tego wnioskodawca może zostać zobowiązany do uiszczenia zaliczki na wydatki w toku postępowania w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wysokość tego wynagrodzenia w III kwartale 2019 r. wyniosła 5.148,07 zł.
Zaliczka jest obligatoryjna przy wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. W przypadku postępowania układowego i sanacyjnego do uiszczenia zaliczki może dłużnika zobowiązać sąd. W postępowaniu o zatwierdzenie układu zaliczka nie występuje.
10. Kto musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?
Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na przedsiębiorcy prowadzącym działalność gospodarczą indywidualnie bądź w ramach spółki cywilnej.
Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia spraw dłużnika i do jego reprezentowania, samodzielnie lub łącznie z innymi osobami. Obowiązany ten ciąży na każdym członku zarządu niezależnie od sposobu reprezentacji bądź sprzeciwu innego członka zarządu.
W przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego obowiązek zgłoszenia wniosku upadłościowego spoczywa na zarządcy sukcesyjnym.
11. Jaki jest termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?
Wniosek o ogłoszenie upadłości należy zgłosić nie później, niż w terminie 30 dni od dnia powstania stanu niewypłacalności.
12. Ile wynosi opłata sądowa za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości?
Zgodnie z art. 74 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 1.000 zł.
Oprócz tego wnioskodawca musi uiścić zaliczkę na wydatki w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości w wysokości jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wysokość tego wynagrodzenia w III kwartale 2019 r. wyniosła 5.148,07 zł.
13. Czy wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć mój wierzyciel?
Tak. Zgodnie z art. 20 ust. 1 prawa upadłościowego wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć każdy z wierzycieli osobistych dłużnika. Ustawa wprowadza ponadto pewne ułatwienia dla wierzyciela starającego się o ogłoszenie upadłości swojego dłużnika. Wierzyciel nie musi podawać we wniosku wielu szczegółowych informacji na temat majątku, zobowiązań, czy postępowań sądowych i egzekucyjnych dłużnika, a swoją wierzytelność wobec dłużnika powinien jedynie uprawdopodobnić.
14. Jakie są konsekwencje niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie?
Zaniechanie obowiązkowi terminowego zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości mogą być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwe. Na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wierzycieli narażają się w szczególności członkowie kadry zarządzającej. Odpowiedzialność tę statuuje art. 21 ust. 3 p.u., art. 299 Kodeksu spółek handlowych. W grę wchodzi również odpowiedzialność podatkowa z art. 116 Ordynacji podatkowej, a także odpowiedzialności karna, o której mów art. 586 Kodeksu spółek handlowych. Nieterminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości może również doprowadzić do orzeczenia na podstawie art. 373 p.u. zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółki cywilnej, pełnienia funkcji w organach spółek, a także reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie tej działalności, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszenia.
O nas
Jesteśmy jednym z największych doradców restrukturyzacyjnych w Polsce. Jako jedni z nielicznych posiadamy tytuły KWALIFIKOWANYCH DORADCÓW RESTRUKTURYZACYJNYCH (dr Patryk Filipiak, nr lic.624). Doradzamy w zakresie prawnym i ekonomicznym.
Oferujemy kompleksowe i profesjonalne doradztwo restrukturyzacyjne dla przedsiębiorców niewypłacalnych oraz zagrożonych niewypłacalnością, jak również dla członków zarządu oraz wierzycieli dotkniętych problemami płynnościowymi swoich kontrahentów.
Nasi doradcy restrukturyzacyjni posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia skomplikowanych postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w tym grup spółek z zadłużeniem sięgającym kilkuset milionów złotych.
Posiadamy zaplecze kadrowe pozwalające na obsługę postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych z udziałem kilku tysięcy wierzycieli. Dysponujemy know-how w zakresie zarządzania kanałami komunikacji z wierzycielami, organizacji, przebiegu i uczestnictwa w posiedzeniach rady wierzycieli i zgromadzeniach wierzycieli, a także wsparcia PR dla dłużnika.
Przygotowujemy wnioski restrukturyzacyjne, plany restrukturyzacyjne, spisy wierzytelności i propozycje układowe.
Zapewniamy kompleksową obsługę prawną, finansową i podatkową.
Jak możemy pomóc?
Zrobimy wszystko , aby ochronić wartość Twojego biznesu w dobie niestabilności rynkowej.
Wspólnie z Twoją Firmą przygotujemy wniosek o otwarcie restrukturyzacji sądowej, która zapewni ochronę przed windykacją (w tym egzekucją sądową) oraz przed wypowiedzeniem kluczowych umów i kontraktów biznesowych.
Wskażemy do pełnienia funkcji nadzorcy lub zarządcy sądowego jedną największych i najbardziej renomowanych firm w Polsce – ZIMMERMAN FILIPIAK RESTRUKTURYZACJA S.A. (m.in. projekty: RUCH, KOMPUTRONIK, PIOTR I PAWEŁ, MOSTOSTAL).
Doradzimy, jak zarządzić płynnością i zabezpieczyć się w tych trudnych czasach.
Pomożemy ochronić członków zarządu i ich majątki prywatne przed odpowiedzialnością osobistą za długi spółki.