11.03.2020

Mediacja i arbitraż w sporach dotyczących własności intelektualnej – sprawozdanie z konferencji

W dniu 4 lutego 2020 roku w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja poświęcona mediacji i arbitrażu w sporach dotyczących własności intelektualnej. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr Andrzej Gadkowski z Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO, specjaliści z Urzędu Patentowego, Prezes Urzędu Prokuratorii Generalnej oraz Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Poruszane w toku konferencji tematy dotyczyły szczegółowych aspektów oraz zalet postępowań mediacyjnych i arbitrażowych. Spośród nich warto zwrócić w szczególności uwagę na czas postępowania, poufność, podtrzymanie relacji biznesowych oraz możliwość wypracowania niestandardowych rozwiązań satysfakcjonujących obydwie strony postępowania. Co ciekawe, z powyższych względów w niektórych krajach, przykładowo na Filipinach, wprowadzono regulacje dotyczące obligatoryjnego postępowania mediacyjnego w sprawach z zakresu własności przemysłowej. W innych z kolei przewidziano dopłatę to prowadzonych postępowań mediacyjnych, w przypadku Singapuru wynoszącą równowartość 28 tysięcy złotych.

Szczególną uwagę warto poświęcić wystąpieniu dr Justyny Ożegalskiej- Trybalskiej, arbiter w Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Jej wystąpienie dotyczyło omawianego w uprzednich wpisach zagadnienia związanego z naruszeniem cudzych praw poprzez rejestracje domeny internetowej.

Dotychczas przed utworzonym w 2006 roku Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przeprowadzono 46 tysięcy postępowań, dotyczących domen z końcówką „.pl”. W trakcie prelekcji zwrócono uwagę na wspomniany brak przepisów krajowych poświęconych przedmiotowemu zagadnieniu oraz konieczność odnoszenia się do międzynarodowej regulacji w postaci Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy, przyjętej przez ICANN.

Postępowanie prowadzone przed PIIT podzielone jest na dwie części- fakultatywną mediację i obligatoryjne postępowanie arbitrażowe. Podstawą wszczęcia postępowania jest klauzula arbitrażowa podpisana przez strony. Celem wszczęcia postępowania, podobnie jak w przypadku procesu sądowego, należy złożyć pozew o ustalenie, że w wyniku używania domeny doszło do naruszenia praw osób trzecich. Podstawę rozstrzygnięć stanowią powszechnie obowiązujące przepisy prawa, w szczególności ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz Regulamin SP PIIT. W postępowaniu arbitrażowym prowadzonym według Regulaminu strony mogą być reprezentowane przez osoby posiadające odpowiednie umocowanie. Postępowanie prowadzone jest przez jednego arbitra działającego jako sąd polubowny w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego, jednakże istnieje możliwość powołania trzech arbitrów. Na listę arbitrów i mediatorów może być wpisana osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych, dysponująca odpowiednią wiedzą prawniczą i doświadczeniem zawodowym, która ukończyła wyższe studia prawnicze oraz wykonuje zawód adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub posiada, co najmniej stopień doktora nauk prawnych

Powołany arbiter rozstrzyga na podstawie własnego przekonania o wnioskach dowodowych strony. W szczególności Arbiter może dopuścić dowód z dokumentów, z przesłuchania stron, świadków i biegłych.

Co istotne, warto zaznaczyć iż w toku przedmiotowego postępowania arbitrażowego istnieje możliwość zawarcia ugody na dowolnym jego etapie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na szybkość tego rodzaju postępowania- co do zasady orzeczenie powinno zostać wydane w ciągu 40 dni, zaś przewidziany czas trwania postępowania mediacyjnego wynosi 10 dni. Dodatkową jego zaletą, przekładającą się na szybkość postępowania, jest niewątpliwie możliwość prowadzenia komunikacji w formie elektronicznej.

Z powyższych względów, w przypadku naruszenia naszych praw do domeny, warto rozważyć wszczęcie postępowania przed przywołanym Sądem Polubownym. Niewątpliwie jest to podmiot wyspecjalizowany w prowadzeniu tego rodzaju postępowań, zaś sam sposób prowadzenia postępowania jest korzystny dla stron w wielu aspektach, w szczególności gdy zależy nam na szybkim rozstrzygnięciu sprawy.

Zobacz także:
10.10.2022

Prawo wobec reklamy w mediach społecznościowych

08.12.2020

UPRP wyróżnia naszych autorów w konkursie na informację medialną!

28.10.2020

Nowa funkcja Facebooka w walce z naruszeniem praw autorskich w Internecie

22.07.2020

Ferrari 250 GTO, czyli o unieważnieniu znaku towarowego przedstawiającego jedno z najdroższych aut na świecie

09.07.2020

Kolejny meetIPing za nami

07.07.2020

Dlaczego VAT na przesyłkę kurierską książki drukowanej wynosi 5%?

10.04.2020

Rządowa agencja wywłaszczy właścicieli aplikacji do zarządzania lotami dronów

06.04.2020

Kolejny meet(IP)ing – tym razem online!