23.12.2020

Świąteczne znaki towarowe na świecie

Coraz bliżej Święta – okres nie tylko rodzinnego świętowania, ale również szaleństwa zakupów i związanych z tym wielokrotnie zwiększonych obrotów na rynku. Niezależnie od pandemii i ograniczeń w handlu stacjonarnym także w tym roku przedsiębiorcy liczą na osiągnięcie wysokich zysków. Czy może im w tym pomóc rejestracja znaków towarowych? Jakie świąteczne znaki towarowe można zarejestrować?

Dlaczego warto pomyśleć o rejestracji znaków związanych ze świątecznymi produktami?

Znak towarowy jest nie tylko sposobem ochrony nazwy przed naruszeniami konkurencji – stanowi także cenny zasób w postaci monopolu użycia danej marki, hasła czy nazwy produktu. Okres Świąt Bożego Narodzenia – z racji na jego niewątpliwie konsumpcyjny aspekt –  jest czasem, w którym szczególnie wiele branż oczekuje na wyższe obroty. Nie dziwi zatem wysyp świątecznych produktów i usług, a także związanych z Bożym Narodzeniem kampanii reklamowych.

Mimo, że Święta mamy tylko raz do roku to produkty czy hasła reklamowe związane wyłącznie z tym czasem warto chronić. Szczególnie w związku ze zwiększoną konkurencją, każdy kreatywny i oryginalny pomysł jest dosłownie na wagę złota i powinien być odpowiednio dobrze zabezpieczony.

Jakie świąteczne znaki towarowe można chronić?

Zarówno słowne, jak i słowno-graficzne i graficzne oznaczenia można chronić prawem wyłącznym. Zwłaszcza, jeśli umożliwiają odróżnienie produktów czy też usług określonego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorstwa (charakter odróżniający), a nadto są możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych (art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej, dalej: PWP). Dla niektórych klas nicejskich wyjątkowo trudno byłoby o uzyskanie prawa wyłącznego na zwrot zawierający słowo „CHRISTMAS” czy „ŚWIĘTA” – w szczególności związanych ze sprzedażą odzieży czy produktów papierniczych.

Oczywiście przy rejestracji należy zwrócić uwagę na to, czy zgłaszany znak nie spełnia także bezwzględnych przesłanek odmowy rejestracji (art. 1291 PWP). Przy znakach związanych ze Świętami, przede wszystkim zwrócić uwagę należy, czy oznaczenie:

  • nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone,
  • nie składa się wyłącznie z elementów, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych,
  • nie zawiera elementu o wysokiej wartości symbolicznej, w szczególności o charakterze religijnym, patriotycznym lub kulturowym, którego używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową.

Ważne także, by oznaczenie nie wprowadzało odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, jakości lub pochodzenia geograficznego towaru. W każdym z powyższych przypadków Urząd Patentowy ma obowiązek odmówić rejestracji znaku. Analogiczne warunki mają zastosowanie także do unijnych znaków towarowych.

Jakie znaki związane ze Świętami są już chronione?

W bazach międzynarodowych nie brakuje oznaczeń zawierających słowo „CHRISTMAS”. Najwięcej tego rodzaju oznaczeń świątecznych znajduje się w bazie Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych (w 2019 roku odnotowano 23.2% wszystkich oznaczeń). W następnej kolejności jest baza Wielkiej Brytanii (9.1%)¹.

W bazie Urzędu Patentowego RP znajduje się 185 zgłoszeń znaków towarowych zawierających słowo „Święta”. Jednak aktualnie chronionych jest wyłącznie 12 oznaczeń, z których 8 związanych jest z Bożym Narodzeniem. Podobnie, chronionych znaków zawierających słowo „CHRISTMAS” jest wyłącznie 9, a hasło „Wesołych Świąt” jest chronione wyłącznie w 5 przypadkach². Dla porównania, w bazie unijnych znaków towarowych prowadzonej przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wyszukiwanie aktualnie chronionych znaków towarowych zawierających słowo „CHRISTMAS” daje 103 rezultaty³.

Znak towarowy UE „merry CHRISTMAS BEER IMPORTED FROM GERMANY” EUTM 004586863;
Źródło: https://euipo.europa.eu/eSearch/#details/trademarks/004586863

Jednym z aktualnie chronionych w Polsce znaków jest np. znak słowno-graficzny „ŚWIĘTA n” (nr R.237566), zarejestrowany w klasach nicejskich nr 9, 16, 35, 38, 41, 42 (tj. głównie dotyczących produktów związanych z telekomunikacją, rozrywką i reklamą).

Znak słowno-graficzny „ŚWIĘTA n” (nr R.237566);
Źródło: https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.362803?lng=pl

Przykłady innych oznaczeń, które są obecnie chronione to m.in. hasła „AKURAT na Święta” (R.323299, klasy klasyfikacji nicejskiej 29 i 35), czy też „BEZPIECZNE ŚWIĘTA Z COMPENSĄ” (R.194750, w klasie 36).

Znak słowno-graniczny „AKURAT na Święta” R.323299;
Źródło: https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.496317

Chrońmy świąteczne znaki!

Na powyższym przykładzie statystyk Urzędu Patentowego RP widać, że nie jest łatwo skutecznie zarejestrować znak towarowy zawierający słowo „Święta”. Warto jednak próbować. Przykłady skutecznej rejestracji pokazują, że jest ona możliwa, a korzyści ekonomiczne z posiadania monopolu na świąteczne hasło w świątecznym czasie są nie do przecenienia.


[1] Źródło: TrademarkNow – a Corsearch company –  https://www.trademarknow.com/blog/9-trademarked-holiday-names
[2] Źródło: baza danych UPRP https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/
[3] Źródło: baza danych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej https://euipo.europa.eu/eSearch/

Zobacz także:
22.03.2023

Dobra osobiste a prawo prasowe – orzecznictwo

25.08.2021

Implementacja nowej dyrektywy o prawach autorskich

18.08.2021

Odpowiedzialność platform za naruszenie praw autorskich

07.07.2021

Odpowiedzialność karna za naruszenie praw autorskich na gruncie prawa polskiego

13.05.2021

Don Kichot, ser i prawnoautorska ochrona pochodzenia produktów spożywczych

04.05.2021

Ale kino! O legalności streamingu z ceremonii wręczenia Oscarów i nie tylko

22.04.2021

Rozstrzygnięcie sądu UE: Chanel przegrywa spór o znak towarowy z Huawei

01.04.2021

Ochrona rozwiązań o charakterze technicznym na gruncie prawa autorskiego