25.03.2021

Brexit a prawa własności intelektualnej

Niedawne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynęło na zmianę stosunków prawnych i gospodarczych w Zjednoczonym Królestwie. Zmiany te dotyczyły nie tylko jego mieszkańców, ale również podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie UK. Nie ominęły one również związanych z nimi praw własności intelektualnej.

Prawo autorskie

Z uwagi na fakt, że jedną z głównych regulacji dotyczących praw autorskich są akty prawa międzynarodowego, przykładowo w postaci konwencji berneńskiej, wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie wpłynie istotnie na ich zmianę. Zjednoczonego Królestwa nie będą już jednak obowiązywać dyrektywy unijne odnoszące przykładowo do praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym lub utworów osieroconych. Spowoduje to istnienie w praktyce pewnych rozbieżności.

Prawa autorskie unijnych twórców będą nadal chronione w Wielkiej Brytanii i będą obowiązywać niezależnie od tego, czy dzieło powstało przed czy po zakończeniu okresu przejściowego.

Znaki towarowe

Istotne praktyczne zmiany będą z kolei miały miejsce w przypadku znaków towarowych. Obecnie znaki wspólnotowe będą chronione w 27 państwach członkowskich, do których nie należy już Wielka Brytania.

Wspólnotowe znaki zarejestrowane przed 31 grudnia 2020 roku będą cieszyły się ochroną w Wielkiej Brytanii automatycznie.

Zarejestrowany znak towarowy UE z datą przedłużenia przypadającą w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku uzyska ochronę w Wielkiej Brytanii automatycznie, jednakże konieczne będzie poniesienie oddzielnej opłaty za przedłużenie, płatnej na rzecz brytyjskiego urzędu ds. własności intelektualnej (UKIPO).

Z kolei dla złożonych, ale nierozpoznanych do dnia 31 grudnia 2020 roku aplikacji dotyczących rejestracji znaku przewidziano dziewięciomiesięczny okres, w którym będą one przeniesione do UKIPO z zachowaniem daty złożenia wniosku oraz pierwszeństwa. I w tym przypadku ich rejestracja nie będzie jednak wolna od dodatkowych opłat przypadających UKIPO oraz wiązać się będzie ze złożeniem odrębnego wniosku do UKIPO. Termin do jego złożenia upłynie z końcem września 2021 roku.

Niestety podwójny system będzie wiązać się ze zwiększonymi opłatami ponoszonymi przez właścicieli znaków w celu ich ochrony. Obecnie koszty przedłużenia ochrony znaku na kolejne 10 lat w Wielkiej Brytanii to 200 funtów brytyjskich za jedną klasę oraz dodatkowo 50 funtów za każdą dodatkową klasę. Opłaty za przedłużenie unijnego znaku towarowego wynoszą z kolei co najmniej 850 euro.

Nadto, by utrzymać ochronę konieczne będzie faktyczne używanie znaku na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Brak używania znaku mógłby bowiem stać się podstawą do jego unieważnienia.

Wzornictwo przemysłowe

Do ochrony wzorów przewidziano procedurę analogiczną, jak w przypadku znaków towarowych. Konieczne będzie zatem dokonanie dodatkowych formalności oraz uiszczenie opłat przed UKIPO. I w tym przypadku należy mieć na uwadze przewidziany dziewięciomiesięczny termin przejściowy upływający z końcem września 2021 roku.

Zobacz także:
22.03.2023

Dobra osobiste a prawo prasowe – orzecznictwo

25.08.2021

Implementacja nowej dyrektywy o prawach autorskich

18.08.2021

Odpowiedzialność platform za naruszenie praw autorskich

07.07.2021

Odpowiedzialność karna za naruszenie praw autorskich na gruncie prawa polskiego

13.05.2021

Don Kichot, ser i prawnoautorska ochrona pochodzenia produktów spożywczych

04.05.2021

Ale kino! O legalności streamingu z ceremonii wręczenia Oscarów i nie tylko

22.04.2021

Rozstrzygnięcie sądu UE: Chanel przegrywa spór o znak towarowy z Huawei

01.04.2021

Ochrona rozwiązań o charakterze technicznym na gruncie prawa autorskiego