16.09.2022

Umowa barterowa i informacja uchroni influencera przed zarzutem kryptoreklamy

Gdy influencer poleca zastosowanie produktu lub skorzystanie z usługi i nie oznacza prezentowanych przez siebie treści jako reklamę, mimo że uzyskuje za taką promocję korzyść majątkową, mamy do czynienia z kryptoreklamą. Tego wymaga prawo, a taka współpraca przedsiębiorcy z influencerem powinna być uregulowana umową o świadczeniu pieniężnym lub barterowym.

Co do zasady barter (zwany inaczej wymianą lub transakcją barterową) polega na wymianie towaru za towar, towaru za usługę lub usługi za usługę. Przedmiotem barteru mogą być wszelkie towary lub usługi, które nie są prawnie zabronione.
Barter stanowi typową formę współpracy pomiędzy firmą a influencerem. Polega na tym, że influencer otrzymuje od firmy produkt lub usługę, a następnie reklamuje taki sam lub inny produkt bądź usługę w social mediach, na przykład poprzez promowanie w poście, relacji na Instagramie, zrecenzowanie na blogu lub dodanie zdjęcia z jego oznaczeniem.

Pełną treść artykułu znajdziesz na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawo/influencer-umowa-i-informacja-sposobem-na-kryptoreklame,517149.html

Zobacz także:
15.03.2023

UOKiK kontra kryptoreklama w social media. Postępowanie w sprawach przeciwko naruszeniom przepisów antykonkurencyjnych przez influencerów.

12.10.2022

Polecenia od serca czy z ekonomicznym interesem w tle? O rekomendacjach w mediach społecznościowych, których publikacja może dotkliwie zaboleć.

10.10.2022

Prawo wobec reklamy w mediach społecznościowych

06.10.2022

Oznaczanie materiałów reklamowych przez influencerów a różne rodzaje współprac komercyjnych

28.09.2022

Autopromocja w social media – społecznoprawne aspekty autoreklamy influencerów   

15.09.2021

Digital Services Act, czyli nadchodząca rewolucja na rynku usług cyfrowych

10.08.2021

Interwencje prezesa UOKiK na rynku usług medialnych

16.06.2021

Wytyczne dotyczące targetowania użytkowników social media