10.08.2021

Interwencje prezesa UOKiK na rynku usług medialnych

W ostatnim czasie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmował intensywne działania w zakresie kontroli praktyk podmiotów z branży mediów pod kątem przestrzegania praw konsumentów. Przedmiotem zainteresowania Urzędu były m.in. niejasne warunki promocji oraz nieprawidłowe świadczenie usług przez dostawców.

Jednym z podmiotów, w którego działaniu dopatrzono się nieprawidłowości było UPC Polska. Problem polegał na tym, że klienci UPC otrzymali w marcu ubiegłego roku wiadomości SMS, które mogły być interpretowane jako darmowa oferta skorzystania z dodatkowych usług i kanałów telewizyjnych. Usługi, których dotyczyła wiadomość były jednakże płatne, co poskutkowało nałożeniem na nich dodatkowych opłat, związanych m.in. z wypożyczeniem filmów. Spółka niezwłocznie podjęła działania by usunąć nieprawidłowości i ich skutki, również przyznając poszkodowanym klientom różnego rodzaju rekompensaty, a następne wiadomości wysyłane do klientów wyraźnie informowały o odpłatnym charakterze dodatkowych usług.

Innym z przedsiębiorstw był TVN, prowadzący serwis player.pl. W tym przypadku skarga konsumentów dotyczyła nieterminowego wgrania odcinka jednego z programów na serwer, w zamian za co TVN zobowiązał się do zwrotu pieniędzy za wykupione pakiety. Dodatkowo doprecyzowano opisy zamawianych pakietów, by unikać dalszych nieścisłości lub nieprawidłowości.

Podobny problem związany z nieprawidłowym świadczeniem usług dotyczył konsumentów, którzy w ramach usługi pay-per-view wykupili dostęp do gali FAME MMA 9, mającej miejsce 6 marca 2021 roku. Z powodu problemów technicznych nie mogli oni oglądać części wydarzenia, co stało się podstawą składanych przez nich reklamacji. I w tym przypadku poskutkowało to zwrotem uiszczonych przez nich opłat oraz udzieleniem dostępu do transmisji innego wydarzenia.

Wcześniej jednym z podmiotów, na który Urząd nałożył karę na skutek praktyk naruszających prawa konsumenta, był Cyfrowy Polsat. Powodem tego była sytuacja związana z transmisją przez operatora meczów Mistrzostw Europy 2016, po wykupieniu ich w ramach pakietów. Równocześnie bezpłatną transmisję powyższych oferowały niemieckie kanały, które były ogólnodostępne. Siódmego dnia mistrzostw zostały one jednakże usunięte przez Polsat z automatycznej listy programów, zaś by dalej je oglądać, należało dodać je ręcznie. Operator nie poinformował jednak klientów o tego rodzaju możliwości. Urząd stwierdził wówczas, że Cyfrowy Polsat stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, nakładając na operatora obowiązek uiszczenia kary w wysokości 35 mln zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco prowadzi działania związane z kontrolą przestrzegania praw konsumentów. Różnej wagi uchybienia w zakresie powyższego zostały poczynione również przez branżowych gigantów. Niezależnie od rozmiaru prowadzonej działalności i jej profilu, należy mieć na uwadze stosowanie klarownych komunikatów, które nie będą wprowadzały konsumentów w błąd, przejrzystych zasad działalności oraz regulaminów usług i wszelkich akcji promocyjnych, chcąc zapewnić bezpieczeństwo prowadzonej działalności.

Zobacz także:
15.03.2023

UOKiK kontra kryptoreklama w social media. Postępowanie w sprawach przeciwko naruszeniom przepisów antykonkurencyjnych przez influencerów.

12.10.2022

Polecenia od serca czy z ekonomicznym interesem w tle? O rekomendacjach w mediach społecznościowych, których publikacja może dotkliwie zaboleć.

10.10.2022

Prawo wobec reklamy w mediach społecznościowych

06.10.2022

Oznaczanie materiałów reklamowych przez influencerów a różne rodzaje współprac komercyjnych

28.09.2022

Autopromocja w social media – społecznoprawne aspekty autoreklamy influencerów   

16.09.2022

Umowa barterowa i informacja uchroni influencera przed zarzutem kryptoreklamy

16.06.2021

Wytyczne dotyczące targetowania użytkowników social media

17.02.2021

Pozew ślepy – próba przeciwdziałania anonimowemu hejtowi w sieci