- Doskonale orientuje się w zagadnieniach związanych z prawem upadłościowym, prawem ubezpieczeń gospodarczych i postępowaniem cywilnym. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych o tej tematyce oraz współautorem komentarza do rozporządzenia nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego.
- Specjalizuje się w zarządzaniu kryzysowym, restrukturyzacji zagrożonych podmiotów gospodarczych, zarządzaniu majątkiem niewypłacalnych firm i osób fizycznych oraz ochronie praw wierzycieli w związku z niewypłacalnością ich dłużników.
- Wyróżnia się szeroką wiedzą teoretyczną, pozwalającą na wykorzystanie prawa w najefektywniejszy w danych warunkach sposób. Uhonorowany Medalem Rektora Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Ukończył roczne studia prawnicze na Uniwersytecie w Trewirze w Niemczech oraz Studium Prawa Niemieckiego na UAM w Poznaniu. W czerwcu 2012 r. obronił rozprawę doktorską dotyczącą prawnych aspektów międzynarodowych upadłości (promotorem pracy był prof. Feliks Zedler).
- Charyzmatyczny, zdecydowany, świetnie zarządzający zadaniami i czasem.
Założyciel Filipiak Babicz Legal sp.k.
Kwalifikowany licencjonowany doradca restrukturyzacyjny (nr lic. 634). Współtwórca prawa restrukturyzacyjnego. Za prace legislacyjne w tym przedmiocie został odznaczony medalem Ministra Spawiedliwości za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia specjalistów zajmujących się upadłością i restrukturyzacją przedsiębiorstw INSOL EUROPE, Zespołu Ministra Gospodarki ds. Prawa Gospodarczego oraz Zespołu ds. Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ekspert Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Członek Stowarzyszenia Praktyków Restrukturyzacji oraz Sekcji Upadłościowej Instytutu Allerhanda. Mentor w programie Early Warning. Członek Zespołu do Spraw Restrukturyzacji Szpitali powołanego przez Ministra Zdrowia.
Doktor nauk prawnych, adiunkt i wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Współautor i redaktor komentarza do prawa restrukturyzacyjnego, komentarza do upadłości konsumenckiej i komentarza do rozporządzenia 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego. Współautor Systemu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz kilkudziesięciu innych publikacji z dziedziny prawa gospodarczego.
Czynny zarządca, nadzorca sądowy oraz syndyk (m.in. postępowania wobec spółek: Komputronik, Piotr i Paweł, Mostostal-Wechta, Kraków Business Park).
Redaktor serwisu prawnego o rynku restrukturyzacyjnym w Polsce, prawnych i praktycznych, aspektach związanych z restrukturyzacją i upadłością firm: orestrukturyzacji.pl/
Lider w kategorii «Restrukturyzacje i upadłości» wg Rankingu Kancelarii Rzeczpospolitej 2022.